Návrh, 2015
Ve spolupráci s ateliérem KONCEPT jsme navrhli rekonstrukci parku.
Autorský tým: Ondřej Píhrt, Štefan Šulek, Ondřej Laciga, Tereza Březovská, Filip Rašek, Pavel Směták,Petr Kostner
Návrh, 2015
Ve spolupráci s ateliérem KONCEPT jsme navrhli rekonstrukci parku.
Autorský tým: Ondřej Píhrt, Štefan Šulek, Ondřej Laciga, Tereza Březovská, Filip Rašek, Pavel Směták,Petr Kostner
KONCEPT
Řešené území lze vnímat na spojnici Goethovo náměstí Okružní ulice - diagonálním průřezu městem - jako prostorovou paralelu k poválečnému vývoji města Aše, cestu časem od dob největšího rozkvětu reprezentovanému Goethovým náměstím až po řízený úpadek pozdního socialismu a divoký vývoj devadesátých let - periferii Okružní ulice. Tento geografický i symbolický potenciál návrh využívá k připomenutí zapomenutých hodnot minulým režimem opomíjeného města, kterými návštěvníka nenuceně provádí po symbolické „červené linii“. Revitalizaci parku vnímáme jako důležitý krok a příležitost ke znovunalezení urbanistické rovnováhy města s přirozeným centrem na Goethově náměstí. Park historie by měl koncepčním doplněním obsahu a soudobým architektonickým ztvárněním prezentovat sebevědomou moderní Aš.
VIRTUÁLNÍ AŠ.
Důležitou součástí konceptu červené linie je implementace systému Virtuální Aš, který v Parku historie dostává další rozměr – podobu moderního informačního systému, který nevtíravou a zábavnou formou dokáže kromě pohledu do minulosti zprostředkovat i zajímavé informace. Aktivní body sytému budou navíc navrženy tak, aby provázely návštěvníky parkem a plnily tak funkci svébytného orientačního systému.
KOMPOZICE PARKU
Základní kompoziční princip sleduje zmíněnou časoprostorovou paralelu a spočívá v pozvolném přechodu od urbanizovaného parkového prostoru v okolí Goethova náměstí a bývalého evangelického kostela k lesoparku navazujícímu na Okružní ulici. Z tohoto principu vychází celkový botanický i architektonický koncept parku.